Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Zajęcia 3 - Ruchome piaski

Utworzono dnia 29.10.2020

RUCHOME PIASKI czyli ciecz nienewtonowska? Cóż to takiego? Przede wszystkim świetna zabawa sensoryczna dla małych i dużych dzieci, a nawet dla dorosłych, którzy z pewnością też chętnie potaplają się w tej magicznej substancji.

Dlaczego zajęcia sensoryczne są tak ważne w rozwoju dziecka? Przede wszystkim są optymalnym wsparciem rozwoju mózgu, czyli umiejętności posługiwania się zmysłami, które w każdej chwili przekazują do mózgu tysiące informacji, gdzie są łączone i przetwarzane w celu jak najlepszego zareagowania. Integracja sensoryczna zapewnia właściwy rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalno-społeczny, stymuluje percepcję wzrokową i słuchową, rozwija umiejętności motoryczne, wspomaga rozwój mowy, aktywizuje komunikację dziecka, a także rozwija zainteresowanie światem oraz kreatywność małego człowieka.

Ciecz nienewtonowska doskonale stymuluje zmysły dotyku. Otóż każda zwykła ciecz pod  wpływem nacisku łatwo się rozpływa na boki tak jak woda w wannie. Natomiast ciecz nienewtonowska pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości. Zwykle taka ciecz zmienia swoją “twardość” czasami do tego stopnia, że można po niej chodzić. Ważne, aby robić to szybko i mocno naciskać stopami na powierzchnię cieczy. Natomiast w przypadku zabawy dłońmi  gdy szybko chwycimy ciecz i zgnieciemy to utworzy się kulka, natomiast zwalniając nacisk, ciecz spłynie nam z dłoni.   

Żeby stworzyć taką ciecz wystarczy mąka ziemniaczana i woda w takiej proporcji, żeby dało się ugnieść kulkę w dłoni – im więcej wody tym bardziej rzadka ciecz.

Ciecz można zabarwić np. barwnikiem spożywczym, można też dosypać brokatu. Jak się tym bawić?

Można ją przygotować w dużej misce i wówczas dziecko stopami poznaje właściwości substancji – kiedy dziecko szybko tupie wówczas poczuje opór i tafla będzie twarda. Kiedy nóżki znieruchomieją zatopią się niczym w ruchomych piaskach.

Rączkami można dziecko ugniata kulkę, która po chwili się rozpłynie gdy przestaniemy ją ugniatać. Dużo frajdy sprawi zatopienie drobnych przedmiotów – wrzuć dziecku do cieczy np.: klucz, drobne kamyszki, muszelki, koraliki itd., a dziecko musi je odszukać.

https://youtu.be/wcnNWPRTw2U

To nie koniec zabawy z tą magiczną cieczą. Kiedy dziecko nacieszy się magiczną masą , można stworzyć z niej masą o właściwościach masy porcelanowej. Wystarczy przelać ją do garnka i podgrzewać ją tak długo, aż masa uzyska konsystencję podobną do ciastoliny. 

 

Uzyskane „ciasto” wystarczy rozwałkować, w razie potrzeby dodać jeszcze mąki i można wykrawać co tylko wyobraźnia dzieciom podpowie.

 

 

 

        WYDARZENIA

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Deklaracja dostępności

Imieniny

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia:
Poniedziałek          800 do 1600
Wtorek                    800 do 1600

Środa                       800 do 1700

Czwartek                 800 do 1800

Piatek                      800 do 1600

Sobota                       900 do 1300


 

GOK - BIBLIOTEKA
Telefon stacjonarny: (67) 26-16-011

DYREKTOR GOK
Telefon komórkowy:  661-477-899

Tutaj nas znajdziecie

62-105 Łekno ul.Podgórna 6