Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Pamięci dr. Janusza Koteckiego

Utworzono dnia 23.02.2022, 12:55

22 lutego 2022 roku, w 1. Rocznicę śmierci dr. Janusza Koteckiego odsłonięta została tablica pamiątkowa upamiętniająca zasługi znanego i cenionego na terenie Gminy Wągrowiec lekarza. Odsłonięcia dokonał Wójt Gminy Wągrowiec pan Przemysław Majchrzak, prezes Towarzystwa Miłośników Łekna - pan Zbigniew Tomczak, żona doktora - pani Maria Kotecka oraz członkowie rodziny. Tablica została poświęcona przez ks. prałata Andrzeja Rygielskiego podczas Mszy św. 20.02.2022 r
w Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Łeknie. Tablica została umieszczona na budynku Ośrodka Zdrowia w Łeknie.

Po odsłonięciu tablicy zaproszeni goście udali się do sali widowiskowej, gdzie bliscy, rodzina i przyjaciele wspominali pana Koteckiego. Każdy miał do powiedzenia wiele ciepłych słów, zabawnych anegdot i hiostorii związanych z życiem prywatnym i zawodowoym doktora.

JANUSZ KOTECKI

1.10.1933 r. – 22.02.2021 r.

Janusz Kotecki urodził się w Rakowie (gm. Damasławek) 1.10.1933 roku. Ojciec był kierownikiem szkoły w Rakowie od 1923 roku. Matka – Maria z domu Buksakowska pochodziła z rodziny rolniczej z Gołańczy. Był trzecim dzieckiem Marii i Józefa Koteckich: siostra Henryka z zawodu nauczycielka, brat Marian – adwokat.

Janusz w czasie okupacji niemieckiej uczęszczał do szkoły dla polskich dzieci w Rakowie, następnie ukończył Państwowe Gimnazjum a później Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu. Po zdaniu matury rozpoczął studia medyczne w Poznaniu na Wydziale Lekarskim.  W 1957 roku odbywał praktykę lekarską w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Łeknie, który mieścił się przy ul. Jeziornej, doktor Kotecki był wówczas studentem V roku.

Od 1961 roku rozpoczął pracę na oddziale ginekologiczno – położniczym w Wągrowcu, w tym roku założył też rodzinę z żoną Marią i zamieszkali w Gołańczy. W wągrowieckim szpitalu pracował do roku 1967.

W roku 1967 doktor Kotecki otrzymał propozycję pracy w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Łeknie, 3 lipca tegoż roku doktor z rodziną zamieszkał
 w nowobudowanym wówczas Ośrodku Zdrowia, gdzie przepracował 40 lat jako lekarz ogólny. Pracując w Łeknie, nadal pracował w Poradni „K” dla kobiet jako specjalista ginekolog położnik oraz pełnił dyżury nocne w Szpitalu w Wągrowcu. W tamtych czasach praca lekarza była bardzo trudna, wymagała wielu wyrzeczeń. Również praca w Ośrodku Zdrowia wymagała od doktora poświęceń, gdyż brakowało personelu. Często do późnych godzin wieczornych i nocnych odwiedzał swoich pacjentów, wizyty domowe odbywały się również w niedziele. Doktor Kotecki zawsze jednak miał potrzebę służenia swoim pacjentom, którzy byli dla niego najważniejsi.Lekarz przeszedł na emeryturę w 2007 roku, ale nadal chciał być czynny, współdziałał ze społecznością Łekna i okolic w ramach Klubu Seniora „Cystersi” oraz Towarzystwa Miłośników Łekna. Zaangażowany był również w działalność Towarzystwa Świętego Wojciecha przy parafii w Wągrowcu.  Zawsze interesował się historią i chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami i wiedzą z młodszymi pokoleniami.

Janusz Kotecki został odznaczony Złotym Eskulapem za postawę stanowiąca wzór do naśladowania dla innych lekarzy oraz za osiągnięcia zawodowe w 50-letniej praktyce lekarskiej, był Członkiem Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Wyróżniony odznaką „Zasłużony dla gminy Wągrowiec”.

Państwo Koteccy zapoczątkowali w Ośrodku tradycję organizowania z pracownikami spotkań wigilijnych czy z innych ważnych okazji. Dla pana Janusza zawsze najważniejsi byli ludzie, dlatego rodzinna atmosfera w Ośrodku była zawsze pielęgnowana.

        WYDARZENIA

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Deklaracja dostępności

Imieniny

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia:
Poniedziałek          800 do 1600
Wtorek                    800 do 1600

Środa                       800 do 1700

Czwartek                 800 do 1800

Piatek                      800 do 1600

Sobota                       900 do 1300


 

GOK - BIBLIOTEKA
Telefon stacjonarny: (67) 26-16-011

DYREKTOR GOK
Telefon komórkowy:  661-477-899

Tutaj nas znajdziecie

62-105 Łekno ul.Podgórna 6