Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

105. Rocznica wybuchy Powstania Wielkopolskiego

Utworzono dnia 08.01.2024, 08:41
Z BOGIEM PO ZWYCIĘSTWO” - GMINNE OBCHODY 105. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W ŁEKNIE
30 grudnia – czyli w dniu, w którym w 1918 roku Łekno wyzwolono spod władzy pruskiej tradycyjnie odbywa się gminna uroczystość upamiętniająca bohaterów – powstańców wielkopolskich. Na obchody 105. Rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w roku 2023 zaprosili Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, prezes Towarzystwa Miłośników Łekna Zbigniew Tomczak, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Łeknie Anna Kaźmierska oraz dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie Kamil Zawadzki. Tegoroczne obchody swoją obecnością uświetnił wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski.
Świętowanie rozpoczęło się przed budynkiem Szkoły Podstawowej, gdzie – w asyście występujących w strojach powstańców wielkopolskich członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Rogatywka 1918-1939” – nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem ku czci powstańców wielkopolskich ziemi łekneńskiej przez władze gminy, przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Łekna oraz wielu innych organizacji i stowarzyszeń z terenu gminy. Następnie pamiątkowe wiązanki złożono przed tablicą pamiątkową na ścianie domu, w którym mieszkał powstańczy komendant Antoni Czarnecki. W ten sposób każdego roku czczona jest pamięć nie tylko Czarneckiego, ale i wszystkich Jego podkomendnych.
Po mszy świętej odprawionej w intencji Powstańców Wielkopolskich w kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła, dalsze świętowanie odbyło się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej.
Po powitaniu wszystkich przybyłych przez dyr. Annę Kaźmierską głos zabrali, przedstawiając rys historyczny oraz podkreślając znaczenie tego zrywu dla Wielkopolski wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski oraz zastępca Wójta Jerzy Łukaszczyk. W imieniu starosty wągrowieckiego głos zabrała wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Krystyna Urbańska.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Zebrani wysłuchali pieśni żołnierskich w wykonaniu chór The Hoor pod dyr. Tomasza Kotwicy, obejrzeli montaż słowno-muzyczny przygotowany przez młodzież szkolną oraz grupy taneczne „Iskry” i „Baletki”. Wyjątkowym wydarzeniem przygotowanym specjalnie na tę okazję przez Towarzystwo Miłośników Łekna była forma bardzo popularnego obecnie audiobooka - słuchowisko pt. „Z Bogiem po zwycięstwo”. Warto tu wspomnieć, że pomysłodawcą i autorem słuchowiska jest Zbigniew Tomczak, w role postaci wcielili się członkowie TMŁ oraz młodzież, gościnnie wystąpili Wioleta i Karol Kruś, a tło muzyczne stanowiły utwory Grzegorza Tomaszewskiego i Karola Krusia. Nagranie i montaż zostały wykonane przez Damiana Hellwicha z GOK w Łeknie.
Na zakończenie tradycyjnie można było skosztować powstańczego żurku i anyżków komendanta Czarneckiego.
Fot. K.Zawadzki, K.Urbańska
tekst Gmina Wągrowiec
        WYDARZENIA

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Deklaracja dostępności

Imieniny

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia:
Poniedziałek          800 do 1600
Wtorek                    800 do 1600

Środa                       800 do 1700

Czwartek                 800 do 1800

Piatek                      800 do 1600

Sobota                       900 do 1300


 

GOK - BIBLIOTEKA
Telefon stacjonarny: (67) 26-16-011

DYREKTOR GOK
Telefon komórkowy:  661-477-899

Tutaj nas znajdziecie

62-105 Łekno ul.Podgórna 6