Noc Bibliotek

Utworzono dnia 03.10.2022, 11:12

NOC BIBLIOTEK W BPGW W ŁEKNIE

1 października odbyła się  8.ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem „To się musi powieść”. To niezwykłe wydarzenie powiodło się w Łeknie dzięki dzieciom, które tego wieczoru odwiedziły Łekneńską książnicę. Akcja każdego roku ma na celu promocję bibliotek i czytelnictwa w nietypowy, niekonwencjonalny sposób. Takie inicjatywy mają sprawić, żeby czytelnicy chętniej odwiedzali biblioteki. Biblioteka Publiczna Gminy Wągrowiec w Łeknie bardzo chętnie organizuje wydarzenia, które mają na celu pokazanie jak wszechstronne są biblioteki.

Od godziny 19.00 dzieci odkrywały tajemnice biblioteki w Łeknie. W półmroku, z latarkami dzieci szukały na regałach książek z symbolami tegorocznej Nocy Bibliotek, w ten sposób odkryły książkowe rekordy w Łeknie, czyli m.in.: najstarszą, najmniejszą i największą książkę, a także taką, która była najczęściej wypożyczana, była też książka z najdłuższym tytułem jednowyrazowym i taka, której autor miał najtrudniejsze w bibliotece nazwisko.

Kolejnym zadaniem było oszacowanie „ile książek mieści pudełko” , dzieci liczyły książki umieszczone w skrzyni, bez dotykania i to zadanie poszło im świetnie. Kolejnym zadaniem było skonstruowanie
z koców między regałami namioty, w których dzieci usiadły i przeczytały książkę.

Następnie dzieci malowały plastry drewna, na których były pozdrowienia dla mieszkańców Łekna od uczestników Nocy Bibliotek w Łeknie. Spacer ulicami Łekna i pozostawianie tych pozdrowień przed domami okazały się dla dzieci niebywałą frajdą, tym bardziej, że tej niezwykłej nocy książnica w Łeknie rzucała swój blask na niebo nad Łeknem – dzięki efektom świetlnym Biblioteka była widoczna nawet z bardzo daleka. Wszystko po to, żeby jak najwięcej osób wiedziało jak trafić do biblioteki za dnia, bo właśnie temu ta akcja służyła, żeby społeczność lokalna jak najczęściej odwiedzała bibliotekę, żeby wypożyczać książki, ale też korzystać z oferty jaką instytucja kieruje do mieszkańców całej gminy Wągrowiec.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę, dyplom oraz książkę.

Link do filmiku: https://youtu.be/3_1iNaSblig