Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

800 - lecie Łazisk

Utworzono dnia 20.09.2022, 07:59
800 - lecie Łazisk
Data 17 września 2022 r. zapisze się w historii Łazisk – tego dnia Samorząd Gminy Wągrowiec wspólnie z mieszkańcami świętował 800 - lecie tej miejscowości.
Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem i poświęceniem tablicy pamiątkowej oraz złożeniem kwiatów i oddaniem hołdu byłym mieszkańcom Łazisk. W intencji mieszkańców odprawiona została msza św. polowa, sprawowana przez ks. Krzysztofa Kępińskiego z Parafii pw. Św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.
Po mszy św. prowadząca uroczystości jubileuszowe Romana Ptak z Gminnego Ośrodka Kultury w Łeknie, w imieniu Wójta Gminy Wągrowiec oraz Komitetu Obchodów 800 - lecia Łazisk powitała przybyłych gości: wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszkę Grzechowiak, Przewodniczącą Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzatę Osuch oraz radnych powiatu, Ryszarda Andrzejewskiego – Radnego Gminy Wągrowiec wraz z radnymi, Wicestarostę Michała Piechockiego, Jerzego Łukaszczyka – zastępcę Wójta Gminy Wągrowiec, Bożenę Kotwicę – dyrektor Szkoły Podstawowej im. Franciszka Łakińskiego w Łaziskach, Aleksandra Olejniczaka Prezesa GZRKiOR, Andrzeja Skotowskiego – Prezesa ZG PSL Gołańcz, Andrzeja Torzewskiego – przedstawiciela oddziału Powiatowego WIR w Wągrowcu, Małgorzatę Kranc-Rybczyńską – dyrektora Muzeum Regionalnego w Wągrowcu oraz byłych i obecnych mieszkańców oraz sympatyków i przyjaciół Łazisk.
Historia tej miejscowości, jest niezwykle ciekawa i bogata, wszyscy zainteresowani zostali zaproszeni do sali gimnastycznej na prelekcję Marcina Moeglicha – historyka Muzeum Regionalnego w Wągrowcu pt.: „Łaziska – zarys dziejów”, podczas której usłyszeli m.in., że po raz pierwszy nazwa wsi została wymieniona w wystawionym w 1222 r. dokumencie dla klasztoru cystersów w Łeknie. Jest to moment, w którym rozpoczynają się jej historyczne dzieje. Nazwa „Łaziska” pochodzi od staropolskiego słowa „łazy”, które oznaczało poletko wykarczowane w lesie, lub grunt uprawny na miejscu wyciętym i wypalonym w lesie. Wielki las rozpościerający się pierwotnie na południe od linii Wełny, kurczył się więc stopniowo pod toporami osadników, ustępując miejsca kolejnym polom i pastwiskom. W momencie pojawienia się pierwszej wzmianki, dawna leśna poręba była już przeszłością a teren był dobrze zagospodarowany. Łaziska przez blisko pół tysiąca lat leżały w zasięgu dóbr cystersów – zakonu, który specjalizował się w rolnictwie, hodowli i melioracji. Ślady ich działalności do dziś można dostrzec w krajobrazie i układzie przestrzennym wsi. Przypomina o nich również wysoka, murowana kolumna w tzw. Borku Łakińskiego, która w przeszłości wyznaczała punkt styku granic Łazisk, Wągrowca i Jankowa. Ale najbardziej rozpoznawalną budowlą w Łaziskach jest wznosząca się nieopodal piramida. Należy ona do kolejnej epoki, pochodzi z czasów zaborów i walk o niepodległość. Piramidę zbudowano według projektu rotmistrza wojsk napoleońskich Franciszka Łakińskiego, który po śmierci znalazł w niej miejsce ostatniego spoczynku. Rotmistrz jest patronem miejscowej szkoły, której mury pamiętają XIX stulecie. Z tego samego okresu pochodzi dwór otoczony parkiem i część zabudowań folwarcznych. W Łaziskach jest wiele miejsc, w których można poczuć „ducha przeszłości”… Prelegent wspomniał, że z okazji 800-lecia Łazisk jest w przygotowaniu okolicznościowa publikacja, w której zaprezentowane zostaną dzieje wsi i jej mieszkańców.
Komitet Obchodów 800-lecia wsi Łaziska utworzył się na początku tego roku. Jedną z inicjatyw podjętych przez jego członków był konkurs plastyczny na logo 800-lecia. W Sali Szkoły Podstawowej można było obejrzeć wystawę pokonkursową prac plastycznych, które wpłynęły do GOK na ten konkurs – w tym prace nagrodzone przez jury. Nagrodę główną odebrała Wiktoria Skrzypczak.
Łaziska obchodzą w tym roku jeszcze dwa ważne dla tej miejscowości jubileusze: 65-lecie Kółka Rolniczego oraz 75-lecie Koła Gospodyń Wiejskich. Historię powstania i działalności tych organizacji przedstawili Tadeusz Tylek – prezes Kółka Rolniczego w Łaziskach oraz przewodnicząca KGW Mariola Berlik.
Zebrani obejrzeli program artystyczny w wykonaniu dzieci – uczniów Szkoły Podstawowej im. Franciszka Łakińskiego w Łaziskach, przygotowanych przez nauczycieli tej placówki oświatowej.
Następnie na scenę został poproszony sołtys Łazisk Adam Wypyszyński, który od władz Gminy Wągrowiec i Powiatu Wągrowieckiego odebrał życzenia i okolicznościowe grawertony.
Wicestarosta Michał Piechocki i Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch wręczyli również Nagrody Herbu Powiatu, przyznane na wniosek Wójta Gminy Wągrowiec Przemysława Majchrzaka zasłużonym mieszkańcom Łazisk: Felicji Nowak, Irenie Nogalskiej oraz Piotrowi Baturze.
Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Agnieszka Grzechowiak złożyła życzenia wszystkim Mieszkańcom i bukiet kwiatów przekazała na ręce byłego sołtysa i Przewodniczącego Rady Gminy Wągrowiec Michała Nogalskiego, który w tym roku uhonorowany został Medalem „Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego”.
Na tak wyjątkowej uroczystości nie mogło zabraknąć również odśpiewania tradycyjnego „Sto Lat” i jubileuszowego tortu.
W Łaziskach znajduje się również zabytek unikatowy na skalę krajową – grobowiec Rotmistrza Franciszka Łakińskiego wzniesiony w kształcie piramidy. Ze względu na postać swojego twórcy oraz formę posiada wybitne walory historyczne i artystyczne oraz stanowi istotny element naturalnego krajobrazu. Podczas krótkiej wycieczki do „Borku Łakińskiego”, z inicjatywy wieloletniego sołtysa Michała Nogalskiego, dla upamiętnienia Jubileuszu 800-lecia, posadzony został dąb noszący dumne imię FRANCISZEK.
Organizatorzy tego wyjątkowego święta zapewnili przybyłym sporo atrakcji: stoiska lokalne i gastronomiczne, gry i zabawy dla dzieci i dorosłych.
Wystąpiły również zespół artystyczny NANI KE OLA - tłum. Życie jest piękne z Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i zespoły muzyczne: Łekneńska Kapela Biesiadna w składzie: Andrzej Bucholz, Kazimierz Wekwert, Janusz Zaganiaczyk, Zbigniew Pawlak, Tomasz Niedbalski, Iluzja (Maciej Bejm, Mirosław Malczewski, Jarosław Drobnik, Tomasz Wieczorek) oraz gwiazdy – artyści scen poznańskich Anna Michalak i Bartosz Kuczyk w koncercie „Od klasyki do rozrywki”. Na zakończenie do wspólnej zabawy zaprosił dj Gregory.
***
Łaziska kryją wiele ciekawostek, do których udało nam się dotrzeć dzięki dobrej pamięci mieszkańców np. to właśnie tutaj była pierwsza w powiecie turbina, pierwszym we wsi samochodem była syrena miejscowego nauczyciela pana Nieboraka, a pierwszy we wsi telefon na korbkę znajdował się u ówczesnego sołtysa pana Torzewskiego, w 1974 roku w Łaziskach urodziły się pierwsze, i jak do tej pory jedyne trojaczki, a pod nr 37 znajduje się wybudowany 150 lat temu dom z gliny, zamieszkały do dnia dzisiejszego.
Wyjątkowość Łazisk tkwi również w tym, że znajdują się tutaj dwa zarejestrowane Muzea, tj. Muzeum Techniki Motoryzacyjnej OL MOT prowadzone przez Aleksandra Błaszkowskiego oraz jedyne w Polsce zarejestrowane muzeum, poświęcone tematyce zduństwa Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach, którego założycielem i kustoszem jest Piotr Batura.
Warto wspomnieć najstarszych Łazisk: mają 90 – lat i są to pani Gabriela Godawa i pan Tadeusz Berlik.
Źródło: UG Wągrowiec
        WYDARZENIA

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Deklaracja dostępności

Imieniny

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia:
Poniedziałek          800 do 1600
Wtorek                    800 do 1600

Środa                       800 do 1700

Czwartek                 800 do 1800

Piatek                      800 do 1600

Sobota                       900 do 1300


 

GOK - BIBLIOTEKA
Telefon stacjonarny: (67) 26-16-011

DYREKTOR GOK
Telefon komórkowy:  661-477-899

Tutaj nas znajdziecie

62-105 Łekno ul.Podgórna 6