Dożynki Gminne

Utworzono dnia 06.09.2021, 12:33

5 września na Targowisku "Mój Rynek" odbyły się Gminne Dożynki oraz Gminne Święto Mleka.
Dożynki zainaugurowane zostały uroczystą Mszą św. w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Łeknie.
Podczas Mszy zebrani goście usłyszeli działający przy GOK w Łeknie chór pod kierunkiem pani Anny Ewy Mirek.
Dostojnym krokiem korowód dożynkowy udał się na miejsce dalszych uroczystości.
Oficjalnego otwarcia Dożynek oraz Święta Mleka dokonała pani Magdalena Włodarska - sołtys sołectwa Kaliszany,
które było gospodarzami tegorocznego Święta Plonów. Starostowie Dożynek: pani Janina Kolińska oraz pan Adam Rusiewicz
wraz z asystentami: panią Aldoną Januchowską oraz panem Janem Bromberkiem przekazali na ręce włodarza
Gminy Wągrowiec dożynkowy chleb i wieniec - ten wykonali mieszkańcy sołectwa Kaliszany.

Podczas oficjalnej części wiele ciepłych słów usłyszeli rolnicy, ogrodnicy i sadownicy od Wójta Gminy Wągrowiec - Pana Przemysława Majchrzaka
oraz posła na sejm RP - pana Krzysztofa Paszyka.
Serdeczne pozdrowienia dla mieszkańców naszej Gminy przekazali goście z partnerskich Gmin Britlingen oraz Polanki Wielkiej, a także z zaprzyjaźnionej Gminy Dobris.

Obrzęd Dożynkowy wykonał zespół folklorystyczny "Wielkopolanie", do obrzędu dołączyły Pałuckie Smyki, które wspólnie z Welkopolanami wykonali "Ceglorza" - był to efekt końcowy warsztatów z kierownikiem zespołu "Wielkopolanie" panem Piotrem Kulką.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu
"EtnoPałuki II - warsztaty dla mieszkańców Gminy Wągrowiec" dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury.

Podczas Święta Plonów Starosta Wągrowiecki - pan Tomasz Kranc oraz Wójt Gminy Wągrowiec  - pan Przemysław Majchrzak
wręczyli nagrody Herbu Powiatu panom: Eugeniuszowi Piecowi oraz Jerzemu Łukaszczykowi.
Odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" otrzymał pan Wojciech Michalski.

W ramach Gminnego Święta Mleka odbył się konkurs na najsmaczniejszy sernik.
Komisja w skaładzie:
Dorota Knopczyńska - skarbnik gminy Wągrowiec
Alina Fórmaniak - która przez 47 lat pracowała w zawodzie kucharki
oraz Mariusz Nowicki - Technolog firmy Willish Lody
oceniali 21 ciast.
Do konkursu zgłosiły się sołectwa:
Czekanowo, Pawłowo Żońskie, Runowo, Kobylec, Koninek, Łekno, Toniszewo, Wiatrowo, Kiedrowo, Łaziska, Przysieczyn, Kaliszany, Siedleczko.
Swoje ciasta konkursowe przygotowały też KGW z :
Ludwikowa, Przysieczyna, Wiatrowca, Żelic, Sienna, Łazisk, Kaliszan i Rąbczyna oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Jeziora Kaliszańskiego.

Komisja przyznała następujące nagrody:

I miejsce  KGW Przysieczyn
II miejsce KGW Rąbczyn
III miejsce Sołectwo Koninek

Podczas Dożynek dzieci mogły spróbować swoich sił na byku rodeo oraz w dojeniu krowy, oczywiście również dorosli doskonale bawili się przy tych atrakcjach.
Grupa animacyjna BIT z Gołańczy zapewniła mnóstwo konkurencji, zabaw i tańcy dla dzieci, pojawił się również Minionek.
Na scenie wystąpiła Łekneńska Kapela Biesiadna, która wprawiła publiczność w muzyczny nastrój, który kontynuował duet akordeonowy Bayan Brothers.
Biesiadnikom, którzy kosztowali pyszności laklnych na 14 stoiskach sołeckich
oraz podziwiali stoiska z rękodziełem przygrywał zespół Peiekielnica.
Wieczorną część koncertową otworzyła formacja Soleo - fenomen muzycznej sceny Disco Polo.
Rozbawioną i roztańczoną publiczność pożegnaliśmy koncertem energicznej grupy B-Qll.