Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

MAŁA KSIĄZKA - WIELKI CZŁOWIEK

Utworzono dnia 10.06.2021, 10:41

„Mała książka - wielki człowiek”
 w Bibliotece Publicznej Gminy Wągrowiec w Łeknie

 

                       We wrześniu 2020 roku BPGW w Łeknie przystąpiła do drugiej edycji programu „Mała książka – wielki człowiek”. Postanowiliśmy kontynuować nasz udział w tej akcji, gdyż pierwsza edycja okazała się niezwykłym bodźcem dla wielu mieszkańców naszej gminy do tego, aby zapisać dzieci do biblioteki. W pierwszej edycji, dzięki akcji przybyło w naszej bibliotece aż 92 nowych małych czytelników.

                   Jednak rok 2020 przyniósł wiele nieoczekiwanych zmian i utrudnień, które odcisnęły się na działalności naszej książnicy. Panująca w kraju i na świecie pandemia zatrzymała wiele naszych działań, które miały na celu promowanie czytelnictwa. Wiele działań przenieśliśmy do sieci, sukcesywnie zachęcaliśmy też dzieci i dorosłych do sięgania po książki. Na naszym profilu na portalu społecznościowym prezentowaliśmy nowości książkowe naszej biblioteki, zachęcaliśmy dzieci do odwiedzania nas i wypożyczania książek (z zachowaniem odpowiedniego reżimu). Mimo naszych starań druga edycja programu nie zaowocowała tak licznie wydanymi wyprawkami „Pierwsze czytanki dla…” – rozdaliśmy ich w naszej bibliotece oraz czterech naszych filiach 25 – z czego nowo zarejestrowanych czytelników było 13.
Akcja zdecydowanie pomogła nam w promowaniu czytelnictwa, jednak widoczne jest zahamowanie odbierania wyprawek – spowodowane jest to z pewnością panującą w kraju sytuacją, ale również tym, iż w mniejszej społeczności odbiorcy szybciej nasycili się akcją. Dzieci mieszczące się w ramach roczników, które mogą w akcji brać udział, swoje wyprawki już odebrały, więc mamy świadomość, że ta liczba już u nas nie wzrośnie. Dzieci nadal chcą zbierać naklejki – jest to dla nich bardzo motywujące, traktują to jako fajną przygodę i zabawę.

                  Pomimo dużej różnicy w liczbach podsumowujących pierwszą i drugą edycję, jedno pozostało bez zmian – akcja sprawiła, że w oczach dzieci, które nas odwiedzały widzieliśmy radość z tego, że zostali naszymi czytelnikami, zbieranie naklejek sprawiło, że dzieci wizytę
w bibliotece wpisały na listę swoich cotygodniowych, a czasem codziennych zadań. Dla nas – bibliotekarzy – liczy się każdy młody człowiek, który na naszych oczach „zakochuje się”
w czytaniu. Bez względu na liczbę czytelników biorących udział w akcji, każdy z nich czuł, że zdobył coś ważnego, kiedy otrzymywał od nas dyplom, a co najważniejsze nie zaprzestali odwiedzania nas i wypożyczania książek. Akcja zapoczątkowała w tych dzieciach coś, co mamy nadzieję zostanie z nimi na zawsze – potrzebę czytania książek.

        WYDARZENIA

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Deklaracja dostępności

Imieniny

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia:
Poniedziałek          800 do 1600
Wtorek                    800 do 1600

Środa                       800 do 1700

Czwartek                 800 do 1800

Piatek                      800 do 1600

Sobota                       900 do 1300


 

GOK - BIBLIOTEKA
Telefon stacjonarny: (67) 26-16-011

DYREKTOR GOK
Telefon komórkowy:  661-477-899

Tutaj nas znajdziecie

62-105 Łekno ul.Podgórna 6