Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Joanna Drażba

Utworzono dnia 30.06.2020, 10:01

27 czerwca 2020 roku na Targowisku w Łeknie, w otoczeniu pięknego jeziora i Kościoła odbyło się spotkanie, które pozostawiło w jego uczestnikach ślad na długo...
Niezwykle wzruszające wspomnienie Joanny Drażby, która 25 lat temu przegrała walkę z rakiem. Joasia była niezwykle wrażliwą osobą z piękną duszą. Dziewczyna w swoich wierszach opisała swój ból, cierpienie, nadzieję, zwątpienie i strach. Przed śmiercią podziękowała swoim rodzicom za 20 lat pięknego życia, których nie zatarły 4 lata cierpienia...

Pomysłodawczynią spotkania była Pani Małgorzata Osuch, która jako poetka i miłośniczka słowa pisanego czuwała nad merytoryczną stroną spotkania. Pani Osuch wsparła organizację spotkania z literackiej strony, napisała na tę okoliczność również przepiękny wiersz pt: "Kolorowy motyl" - właśnie taka była Asia - kolorowa, pełna optymizmu, ciepła i uśmiechu dla każdego. Choroba pozbawiła ją radości życia i odebrała możliwość normalnego funkcjonowania. Dziewczyna zaczęła pisać wiersze, a jej poezja tragicznego ładu po wielu latach przykuła uwagę Jerzego B. Zimnego - znanego krytyka literackiego, który w swoich szkicach przywołuje Joannę. Historię cierpienia Joanny podczas spotkania opowiedziała pani Krystyna Urbańska, która również czuwała nad kształtem scenariusza.
Przepiękną oprawę muzyczną zapewnili Wiktoria i Dawid Tokłowiczowie - skrzypce i saksofon. Zgromadzona publiczność mogła oddać się refleksji podczas wykonań utworów L. Coehna, M. Rodowicz, M. Grechuty, E. Geppert czy A. German, które wykonywali: Ola Dauszkiewicz, Meggi Głowacki, Kinga Skawińska i Bartek Zieliński.
Wiersze oraz myśli z pamiętnika czytali: Lucyna Kotecka v- Baran, Jowita Nowak, Romana Ptak, Michał Baran i Bartek Zieliński.
Organizowany przez BPGW w Łeknie Powiatowy Konkurs Recytatorski "Złoty Klon" otrzymał imię Joanny Drażby. Z rąk Wójta Gminy Wągrowiec - Przemysława Majchrzaka oraz Wicestarosty Wągrowieckiego - Michała Piechockiego akt nadania imienia Joanny konkursowi otrzymała jej mama pani Barbara Drażba - która była honorowym gościem spotkania.
Ciepłe, pełne refleksji słowa do zebranych skierowała pani Barbara Grochal - wiceprezes poznańskiego Hospicjum Palium, w którym przebywała Joasia, która przyjaźniła się z profesorem Jackiem Łuczakiem - założycielem tegoż hospicjum (prof. zmarł w październiku 2019 r.) Pani Barbara przypomniała, że to profesor doprowadził do wydania tomiku Joanny i przetłumaczenia go na język angielski i węgierski, a niebawem zostanie także wydany w j. francuskim. O tym co w życiu ważne przypomniał także ksiądz prałat Andrzej Rygielski, a wspomnieniami o Joasi podzieliła się z nami jej przyjaciółka Alicja Rzepa.
Muzyczno - poetyckie wspomnienie zatrzymało nas na chwilę, przypomniało jak powinniśmy żyć i postępować i jak ważne jest czasem po prostu być blisko drugiej osoby..

        WYDARZENIA

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Deklaracja dostępności

Imieniny

Godziny Otwarcia

Godziny otwarcia:
Poniedziałek          800 do 1600
Wtorek                    800 do 1600

Środa                       800 do 1700

Czwartek                 800 do 1800

Piatek                      800 do 1600

Sobota                       900 do 1300


 

GOK - BIBLIOTEKA
Telefon stacjonarny: (67) 26-16-011

DYREKTOR GOK
Telefon komórkowy:  661-477-899

Tutaj nas znajdziecie

62-105 Łekno ul.Podgórna 6